Pełnoletni2018-08-22T16:05:23+00:00

Paulina Szafran

Data urodzenia: 1903.01.05
Data śmierci: 1986.08.16
Miejsce urodzenia: Bzianka
Miejsce śmierci: Bzianka
Miejsce przebywania w 1918r.:
Bzianka, Polska
Działalność osoby w 1918r.:

Z powodu licznej rodziny w 1918 r. nie żyło im się najlepiej, jej rodzice utrzymywali się tylko z prywatnego gospodarstwa. Jedyne czym się zajmowała to ciężką pracą na roli od świtu do nocy. Wiedziała o walkach toczonych nieopodal przez żołnierzy, słyszała huk i dudnienie dział w okolicy. Rodzice Pauliny urodzili się już w zniewolonym kraju, dlatego ich marzeniem było by ich potomstwo żyło w wolnej Polsce. Jednak nikt z rodziny nie uczestniczył w wybuchu wojny. Gdy dowiedziała się ,że w 1918 roku jej Ojczyzna odzyskała niepodległość bardzo się ucieszyła ,a łzy szczęścia spływały jej po policzkach. Wiedziała już, że jej potomstwo będzie miało spokojne dzieciństwo.

Dalsze losy:

Kiedy była nastolatką poznała swojego męża Jana. Szybko zawarli związek małżeński i podjęli decyzję o zamieszkaniu w Bziance. Założyli własne gospodarstwo, które liczyło 4 ha pola. Hodowali 3 krowy i jednego konia. Dzięki zwierzętom gospodarskim nie brakowało im żywności. Urodziła trzech synów: Stanisława, Józefa i Piotra. Z opowiadań dziadka rodzina wie, że była dobrą matką i starała się ich wychować tak, by Ojczyzna i modlitwa była na pierwszym miejscu. Każdego dnia snuła im historię minionych lat. Jednak szczęściem nie mogli się długo nacieszyć ,ponieważ wybuchła II wojna światowa. Nie miała lekko ,bo w tym czasie zachorował jej mąż, który z tego względu nie mógł uczestniczyć w wojnie. Musiała objąć gospodarkę i pracę na roli, brała ze sobą dzieci, które bawiły się na miedzy. Po wojnie zachorował jej najmłodszy syn-Piotr, który zmarł na nowotwór kości, w wieku 20 lat. Paulina bardzo przeżyła śmierć syna, z którą nie mogła sobie poradzić. W starczym życiu odnalazła pasję w gotowaniu i kontynuowała to nawet dla swych wnuków. W ostatnich latach życia miała problemy ze stawami. Zmarła w 1986 roku mając 83 lata.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021

Niepodległa Logo